Frikčná a štrukturálna nezamestnanosť.

10.09.2024

O tom čo je nezamestnanosť, aké sú jej formy a ako vzniká som spolu s obyvateľmi obce realizovala formou osvety a rozhovorov priamo v jej teréne. Nezamestnanosť je stav, pri ktorom sa časť pracovných síl nezúčastňuje pracovného procesu. Ako nezamestnaní sú označované práceschopné osoby, ktoré si na trhu práce nemôžu nájsť platené zamestnanie. Nezamestnanosť je následkom nerovnováhy medzi dopytom a ponukou na trhu práce. Evidovaní nezamestnaní majú nárok na sociálne príjmy. Výška sociálnych príjmov priamo ovplyvňuje motiváciu nezamestnaných pracovať, platená práca musí byť v porovnaní so sociálnymi výhodami vyššia. Frikčná dočasná nezamestnanosť je zapríčinená ,migráciou pracovných síl, zmenami zamestnania i zmenami zapríčinenými životným cyklom. Štrukturálna nezamestnanosť je zapríčinená nesúladom medzi ponukou práce jedného povolania a dopytom po práci v inom povolaní.

Zoznam článkov: